Вы здесь

Скільки триває розлучення через суд в Україні і які документи потрібні

Опубликовано 7 февраля, 2022 - 07:26 пользователем Редакция

Законодавство України передбачає два способи розірвання шлюбу – добровільно та через суд. У першому випадку досить згоди сторін, але тільки за умови, що у пари немає спільних неповнолітніх дітей і вони обидва не проти розлучитися. У такому разі все досить просто, якщо порівнювати із розлученням через суд. У цьому матеріалі ми розповімо про особливості розлучення у судовому порядку, терміни розгляду справи в суді в Україні, а також чому розлучення затягується.

розлучення через суд

Скільки триває розлучення в Україні без згоди одного з подружжя

Розлучення через суд відбувається лише у двох випадках — у подружжя є спільні неповнолітні діти або вже дорослі, але недієздатні або це розлучення без згоди одного з подружжя. В інших ситуаціях можна звернутися до РАГСу, це буде швидше, а сама процедура більш проста.

Багато в чому терміни залежить від завантаженості органу виконавчої влади. До того ж, навіть за згодою на розлучення обох сторін, суддя дасть час на примирення. Тому в кращому разі розірвати шлюб вдасться не раніше ніж за 30 днів. Якщо є діти, то розлучитися швидше ніж за 60 днів навряд чи вдасться. 

Також терміни можуть затягнутися, якщо одна із сторін не бажає бути на засідання суду. Причини такої поведінки не відіграють ролі, але засідання у будь-якому разі перенесуть на іншу дату. Щоб не затягувати термін розлучення, треба правильно зібрати документи. Якщо є спільні діти, можна заздалегідь отримати завірену нотаріусом угоду, з ким залишиться жити дитина після розлучення. Також не слід забувати про оплату судового збору. 

Розлучення без згоди однієї зі сторін можливе, але суддя дасть більше часу на налагодження відносин. Процедура триватиме від 60 днів. При цьому сторона, яка проти розлучення може навмисне затягувати розлучення, їй достатньо:

  • не прийти на засідання;
  • не отримати повідомлення про дату засідання, це може бути випадковістю, а може бути умисним затягуванням процедури з боку відповідача;
  • подати заяву з проханням зрушити дату засідання, на це мають бути суттєві причини. 

Іноді розлучення може затягнутися на рік, якщо одна із сторін потребує більше часу на вирішення ситуації та бажає примирення. Щоб терміни процедури не затягувалися, краще звернутися до досвідченого адвоката. Без допомоги фахівця не обійтися, адже часто одна зі сторін намагається маніпулювати іншою.

Які документи потрібні для судового розірвання шлюбу?

Крім заяви про розлучення, вам потрібні і інші документи на розлучення через суд та Рацс. Це:

  • Копія паспорта заявника;
  • Копія ІПН;
  • Свідоцтва про шлюб, оригінал;
  • Копія свідоцтва народження дітей.

Заяви до суду подаються у двох примірниках, одна з яких надсилається відповідачу. Також обов'язковою є оплата судового збору, оригінал квитанції додається до пакету документів. 

З яких причин розлучення через суд в Україні затягується

Оскільки процедура розлучення може розтягуватися на кілька місяців, дуже важливо не допустити виникнення майнової суперечки разом із клопотанням про розлучення. В іншому випадку терміни будуть перенесені на невизначений термін, а сам процес розлучення ускладниться. Фахівці радять спочатку розлучитися, а потім уже подавати заяву про розподіл спільної власності. Звичайно, якщо добровільне вирішення майнового питання неможливе або шлюбний договір заздалегідь не укладено.

Але затягується процес розлучення в Україні не лише тому, що часто на терміни впливає висока завантаженість судових органів. Це стосується не лише великих міст, а й невеликих райцентрів. До того ж суддя може бути у відпустці, відрядженні або на лікарняному, а отже, сторони повідомлятимуть про перенесення дати на строк від двох тижнів. 

Чи може суд відмовити у розлученні

Закон України передбачає, що розлучитись навіть через суд неможливо під час вагітності, а також до моменту поки дитині не буде 1 рік. Водночас Сімейний кодекс робить винятки, що дозволяють розірвати шлюб:

  • присутній склад злочину, мають на увазі протиправне поведінка однієї зі сторін. Наприклад, коли є факт сімейного насильства чи загроза життю та здоров'ю;
  • батьківство щодо дитини визнано іншим чоловіком;
  • у свідоцтві про народження не внесені дані про чоловіка як батька дитини. 

Загалом розлучення з дитиною досить складна процедура, якщо одна зі сторін не бажає розривати шлюб. Тільки заручившись підтримкою адвоката, можна отримати бажаний результат.

Скільки коштує розлучення через суд в Україні у 2022 році

Вартість розлучення формується з кількох факторів. Якщо не звертатися до юристів та адвокатів, то сплатити доведеться лише державне мито за прийом позову в суді. Ця сума становить 40% від прожиткового мінімуму і на 2022 рік дорівнює 908 грн. 80 копійок. 

Окремо додається вартість послуги юриста чи адвоката. Також доведеться витратитися на заяву про аліменти, якщо сторони досягли мирної угоди. 

Зазначимо, що з 2022 року юристи без статусу адвоката не мають права представляти інтереси у суді. Якщо вам потрібен спеціаліст, який виступатиме в суді від вашого імені, знадобиться саме адвокат. 

Чим допоможе адвокат під час розлучення

Щоб самостійно не вирішувати бюрократичні питання, правильно скласти позовну заяву та зібрати документи, краще звернутися до адвоката. Серед іншого фахівець проконтролює, щоб повістка потрапила до рук протилежної сторони, а отже, затягнути терміни не вдасться. Зокрема, терміни процедури залежать від досвіду адвоката. 

Компанія "Расторжение Брака.Online" пропонує послуги адвокатів, які нададуть підтримку для якнайшвидшого завершення розлучення. Юридична компанія пропонує безкоштовну консультацію. Цього достатньо, щоб отримати первинну інформацію про подальші дії. Дзвоніть прямо зараз 093-74-28-125.