Вы здесь

Як винайняти квартиру? Лайфхаки від наших читачів та поради юриста

Опубликовано 23 января, 2023 - 21:01 пользователем Редакция

В цьому матеріалі ми розповімо найефективніші поради та лайфхаки від наших читачів, як винайняти квартиру без проблем. А досвідчений адвокат відповість на популярні питання, пов'язані із орендою житла.

ТОП порад та лайфхаків, як винаймати квартиру, щоб не пошкодувати про це

  • Інтернет — найпростіший спосіб знайти квартиру. Користуйтеся спеціальними сайтами об'яв, а також вузькопрофільними регіональними каталогами в яких пропонується оренда квартир Львів чи іншому місті. Постійно моніторти сайти нерухомості, ботів в Telegram. Розмістіть оголошення про пошук житла у себе в соціальних мережах. Навіть якщо у вас 300 передплатників в інстаграмі, це все одно працює! 
  • Телефонуйте за старими «оголошенням». Навіть якщо квартиру здали рік тому, є шанс, що мешканці якраз із неї з'їжджають. Можна питати у знайомих та однокурсників, чи не планують вони звільняти житло.
  • Тримайте при собі суму, необхідну для сплати першого місяця та внесення застави. Хороші варіанти розбирають як гарячі пиріжки.
  • Якщо є якісь неполадки чи поломки у квартирі, обов'язково вказуйте на це господарям якомога раніше. Огляньте у квартирі все, перш ніж в'їжджати. Аж до поличок у шафі! Звертайте увагу не лише на стан квартири, а й на стан господаря.
  • Не соромтеся ставити запитання. Дізнайтеся, скільки людей у ​​квартирі прописано, щоб потім не довелося оплачувати величезні рахунки за комуналку. Поцікавтеся, хто мешкає по сусідству.
  • Складіть список критеріїв, які важливі для вас при виборі квартири. Як добиратися до навчання/роботи, планування, поверх. Звертайте увагу навіть на колірну гаму житла. Якщо вам не дуже сподобалися яскраво-бордові шпалери в спальні, то через місяць вони почнуть вас дратувати.
  • Дізнайтесь, як оплачувати комунальні послуги.

«В одній квартирі я прожила вісім місяців. «Комуналку» справно вносила, — розповідає наша читачка. — А потім виявилось, що вода оплачується окремо! Понад те, треба вбивати показання лічильників. Дізналася я про це, коли вже з'їхала з квартири і мені із сусідкою прилетів рахунок на 300 гривень.». 

  • Зв'язуйтеся з господарями та їдьте на оглядини квартири відразу ж, як з'явиться потрібний варіант. Здавалося б, оголошення розмістили лише сьогодні, а охочих винайняти житло за адекватні гроші — вже ціла черга!
  • Обов'язково укладайте договір. Але якщо ви прогаяли цей момент і вас вирішили раптово виселити — робіть фото квартири і ваших речей в ній. Це стане доказом для податкової, що господар здає житло, але не сплачує відсоток державі.

Юрист про зламані крани, раптові перевірки від господарів та права орендаря

Про що ще важливо пам'ятати мешканцям перед тим, як винайняти квартиру? Ми поставили юристу найпопулярніші запитання від наймачів. 

  • Чому важливо укладати договір із господарем квартири? Від яких ситуацій він може застрахувати?
    • Укладання договору застерігає від раптового виселення за рішенням господаря житла. Трапляються випадки, коли власник отримує гроші за три місяці наперед, а наступного дня заявляє, що здавати квартиру передумав, і загрожує викликом міліції. Без договору оренди житлового приміщення мешканець не доведе, що має право користування кімнатою або квартирою. Укладання договору вигідне й власнику. У разі несплати мешканцем орендних чи комунальних платежів йому гарантується їхнє стягнення через суд. Якщо майно було пошкоджено, то в судовому порядку легше довести провину наймача та стягнути з нього збитки.
  • Припустимо, людина в'їхала в орендовану квартиру, при перегляді її все влаштувало. Але через тиждень почалися проблеми: комахи / погана вода в крані / шпалери, що відвалюються. Що робити, якщо договір є і якщо його немає?
    • Зобов'язати власника усунути недоліки неможливо, оскільки вони мали бути виявлені під час передачі квартири. Однак орендар житлового приміщення має право розірвати договір оренди у будь-який час, але тільки після виконання своїх зобов'язань, передбаченим договором найму житлового приміщення та Житловим Кодексом. Якщо договір найму відсутній, громадянин також має право виїхати. Однак, без відповідного документа ніхто не гарантує повернення авансу або застави. 
  • Припустимо, що договір із господарем квартири укладено ще на кілька місяців наперед. Але раптово він вирішив квартиру продавати та просить з'їхати протягом кількох днів. Що робити?
    • Намір продати квартиру не є підставою для одностороннього розірвання договору. Але якщо нерухомість таки перейшла новому власнику, то він має право договір розірвати. Однак його обов'язок — попередити про це мешканця письмово за місяць. Протягом цього терміну наймач зобов'язаний звільнити житлове приміщення
  • Чи має право власник квартири приходити з перевіркою, коли йому заманеться? Чи має він право приходити, коли квартиронаймачів немає вдома?
    • Людина що здала квартиру в оренду має право вимагати доступу до квартири. АЛЕ лише у погоджений з мешканцем час та у його присутності.  
  • Чи має право господар квартири вимагати заставу за можливі пошкодження у квартирі?
    • Така умова може передбачатись у договорі (за взаємною згодою).
  • Чи має право людина що взяла в оренду квартиру приводити у квартиру друзів/родичів?
    • Запрошувати гостей можна. Однак жити в орендованій квартирі вони можуть лише при включенні їх у договір оренди як членів сім'ї наймача або укладанні договору безоплатного користування між власником та новим мешканцем.
  • Чи зобов'язаний орендар повідомити господаря квартири, що з ним житиме хтось ще? Наприклад, якщо хлопець уклав договір, але до нього планує переїхати дівчина.
    • За письмовою згодою власника квартири орендар має право поселити в себе: дружину, батьків та дітей; рідних братів та сестер, діда, бабу, онуків; інших родичів та непрацездатних утриманців, які уклали з ним письмову угоду про визнання членом сім'ї. Дівчина не є членом сім'ї. У цьому випадку має бути укладено договір безоплатного користування (позичка).
  • Чи має право власник квартири раптово підвищувати оплату?
    •  Умови договору про розмір орендної плати можуть бути змінені за згодою сторін. В односторонньому порядку можлива зміна у випадках та порядку, зазначеному в договорі. Наприклад, якщо розмір плати «прив'язаний» до іноземної валюти, базової ставки, то з їх підвищенням збільшується розмір оплати в гривнях.