Перейти к основному содержанию

Догляд за посівами кукурудзи

Кукурудза вважається одною з найдавніших рослин окультурених людством - на думку вчених, її почали вирощувати близько 8700 років. В даний час кукурудза є однією з найважливіших харчових культур вирощуваних людиною. Зазвичай для посіву використовують гібридну кукурудзу. Таке насіння значно підвищує врожаї цієї цінної зернової культури, купити гібридне насіння кукурудзи в Україні можна в компанії СERNEL GLOBAL HOLDING NV т: +38 (099) 36-44-77-9.  Кукурудза добре відгукується на своєчасний і якісний догляд в період зростання і розвитку. Головне завдання догляду полягає в тому, щоб створити сприятливі умови для отримання дружних сходів, забезпечити рослини вологою і поживними речовинами, тримати посіви в чистому від бур'янів стані, правильно організувати захист культури від хвороб і шкідників. 

Захист кукурудзи від бур'янів

Прийоми післяпосівного догляду

У післяпосівний період велике агротехнічне значення, особливо при дефіциті вологи, має прикочування ґрунту. Цей прийом ущільнює верхній шар грунту, збільшуючи обсяг капілярних пір, підсилює контакт з насінням, тим самим покращує їх вологозабезпеченість, підвищує польову схожість насіння.

Позитивна дія прикочування проявляється і в створенні сприятливих фізичних умов в орному шарі ґрунту для розвитку кореневої системи кукурудзи. Характерною особливістю цього прийому є провокування проростання насіння бур'янів, що сприяє більш повному їх знищенню гербіцидами або механічними засобами.

Ефективність прикочування багато в чому залежить від маси катка, механічного складу і вологості грунту. Проводять його, як правило, слідом за посівом або одночасно з ним кільчасто-шпоровими котками (не виключається застосування і гладких котків). На важких за механічним складом грунтах і при високій вологості посівного шару для попередження утворення ґрунтової кірки і втрат вологи коткування слід виключити.

При високій культурі землеробства і правильному застосуванні високоефективних гербіцидів широкого спектру дії в боротьбі з бур'янами можна було б відмовитися від подальшого догляду за рослинами, використовуючи принцип «посіяв - прибрав». Однак у зв'язку з високою потенційною засміченістю грунту, як показала практика, в більшості господарств при повному виключенні механічних прийомів догляду не завжди досягається якісне придушення бур'янів. Це пов'язано перш за все з високим ступенем засміченості посівів кукурудзи і різними термінами проростання насіння бур'янів, стійкістю їх до хімічних засобів захисту. Чи не повністю знищуються гербіцидами однорічні дводольні, особливо пізно проростають пожнивні бур'яни (щириця біла, просо волосовидне),  коренепаросткові (осот, березка польова)

При довсходовому боронуванні ефективно знищуються проростаючі однорічні бур'яни, ґрунтова кірка, а також запобігаються втрати вологи з нижніх шарів грунту. Проводиться воно середніми зубовими боронами БЗС-1,0 або бороною ЗБР-24 в агрегаті з гусеничними тракторами впоперек напрямку сівби за 3~4 дні до появи сходів кукурудзи, коли молоді паростки ще прикриті грунтом і при обробці не ушкоджуються, а бур'яни знаходяться в фазі ниткоподібних проростків і майже повністю знищуються. Якщо сходи бур'янів вкоренилися, то ефективність боронування різко знижується.

У роки з тривалим періодом посів, коли сходи при наявності бур'янів та ґрунтової кірки, доцільно проводити дворазове досходове боронування: через 7-10 днів після посіву і за 3-4 дні до появи сходів. При цьому знищується 80-90 % проростків і сходів ранніх бур'янів і 45% пізніх. Запізнюватися з довсходовим боронуванням не можна. Відхилення від встановлених термінів призводить до пошкодження верхівок проростків кукурудзи боронами і гусеницями трактора. Швидкість руху агрегату, укомплектованого середніми боронами (БЗС-1), не повинна перевищувати 7 км/ч.

Післясходове боронування

У боротьбі з бур'янами велике значення мають прийоми основної та весняної передпосівної обробки грунту, а також досходове боронування посівів. Однак це не виключає проведення активної боротьби з непотрібною рослинністю і в наступні періоди вегетації кукурудзи.

При механізованій технології вирощування в фазі 2-3 і 4-5 листків у кукурудзи проводиться післясходове боронування середніми або легкими зубовими боронами в залежності від ступеня ущільнення грунту і засміченості, швидкість руху агрегату 4-4,5 км/год.

Особливу увагу необхідно приділяти системі післясходового боронування. Слід пам'ятати, що часткове пошкодження боронами або присипання окремих листочків грунтом не надають в цей період помітного впливу на подальший ріст і розвиток рослин. Однак повне присипання рослин, як правило, призводить до їх загибелі. Правильний підбір борін і оптимальної швидкості руху агрегату може звести до мінімуму пошкодження рослин кукурудзи і забезпечити найбільш повне знищення бур'янів. Необхідно також враховувати, що в районах недостатнього і нестійкого зволоження ефективність боронування по сходам кукурудзи на тлі прикочування посівів помітно підвищується.

Міжрядні обробки - важливий прийом в системі догляду

Своєчасне і високоякісне проведення міжрядних обробок посівів кукурудзи поряд зі знищенням бур'янів створює на поверхні грунту оберігає мульчирующий шар, який зменшує непродуктивне випаровування вологи з глибших її шарів. Кількість міжрядних обробок залежить від ступеня засміченості посіву, водно-фізичних властивостей грунту та інших факторів.

При механізованої технології обробітку кукурудзи зазвичай проводять дві міжрядні обробки. Першу - в фазі 5-6 листків у кукурудзи. Зверніть увагу, відхилення термінів проведення першої міжрядної обробки на 7-14 днів від оптимальних (фаза 5-6 листків) знижує врожай зерна на 0,22-0,36 т / га, а на 21 день -до 0,51 т / га. При досягненні рослинами кукурудзи фази 7-8 листків і висоти 18-25 см і бур'янами висоти в середньому 4 см необхідно провести другу міжрядну обробку з використанням окучників, але без застосування прополювальної борони.

Важливе значення при проведенні міжрядних обробок має глибина розпушування грунту. На чорноземних грунтах Степу і Лісостепу, коли переважають однорічні злакові та дводольні бур'яни, доцільно використовувати культиватори укомплектовані стрілчастими лапами з шириною захвату 270 (220) мм, лапами бритвами (165 мм), а також прополювальними боронками.

При механізованої технології обробітку глибина розпушування міжрядь при першій обробці повинна бути 6-8 см, при другій - 4-6 см. На легких піщаних грунтах Лісостепу та Полісся глибина обробки міжрядь повинна знаходитися в межах 4-6 см, на полях, де переважають багаторічні бур'яни, її необхідно збільшувати на 2-3 см. Останню міжрядну обробку зазвичай проводять культиваторами, укомплектованими стрілчастими лапами і підгортальниками. Стрілчасті лапи встановлюють на глибину 8 см, а підгортальники - на 5-6 см. Швидкість руху прополювального агрегату при першій і другій обробці не повинна перевищувати 5-6 км / год, а при останній (з підгортальниками) - 8-10 км / ч.

Якість міжрядних обробок залежить від правильної розстановки робочих культиваторів, ретельного регулювання їх заглиблення на спеціальних майданчиках, своєчасного заточування кромок леза лап. Кожен культиватор забезпечують двома комплектами робочих органів з товщиною лез лап 0,5-0,6 мм. Леза, що мають товщину заточування 1-1,2 мм, підрізають не більше 12% бур'янів.

При першій міжрядної обробці для знищення бур'янів у захисних зонах рядків кукурудзи встановлюють прополювальні борінки КРН-38 (КЛТ-38).

Другу міжрядну обробку проводять просапними культиваторами, додатково укомплектованими підгортальниками різних модифікацій. Правильна розстановка і регулювання прополювальних борін дозволяє знищити 72-86% сходів бур'янів. 

Підгортальники відвального типу встановлюють під кутом 30 ° до напрямку руху культиватора, вони знищують 90-95% бур'янів. Дискові окучники з діаметром диска 250-300 мм знищують до 95% бур'янів.

При останній міжрядній обробці посівів кукурудзи культиваторами, укомплектованими як дисковими, так і відвальними підгортальниками, пошкоджень рослин практично не спостерігається. Але в посушливих районах дискові і відвальні окучники не знаходять застосування, так як травмують кореневу систему, переміщують вологий грунт з нижніх шарів на поверхню, утворюють відкриті борозни. У цих районах під час останньої міжрядної обробки доцільно застосовувати скребкові підгортальники. При цьому швидкість руху агрегату повинна становити не менше 8 км / год.

Таким чином, узагальнення наукових даних і результатів виробничого досвіду дозволяє зробити висновок, що правильне застосування механічних прийомів догляду за посівами дозволяє ефективно гасити бур'яни в посівах кукурудзи і отримувати високі врожаї цієї культури без застосування гербіцидів.