Оздоблення бетонних сходів дерев’яними сходинками: що слід знати перед тим, як братися до справи?
Бетонні сходи у приватному котеджі завжди потребують облицювання. Кращим матеріалом для цієї мети виправдано вважається деревина. Вона відносно легка, тому не обважнює бетонної конструкції. Дерев’яні сходинки на бетонні сходи приховують грубуваті обриси бетону і сприяють створенню теплої домашньої атмосфери. Підійматися та спускатися такими сходинками комфортно навіть босоніж, завдяки низькій теплопровідності дерева. Дерев’яна плитка проста у догляді – очищати її набагато легше, аніж не облицьовану бетонну конструкцію. Крім цього, сходинки з дуба на бетонні сходи здатні захистити бетон на виступах від поступового руйнування під впливом експлуатаційних навантажень. Ремонт не складає труднощів – коли той чи інший елемент з часом або через механічне пошкодження втратив свої характеристики, його можна без проблем замінити на новий.
Коли доцільно монтувати накладки на бетонні сходи?
До обшивки бетонних сходів беруться через два місяці після заливання. Цього часу достатньо, аби розчин якісно засох. Так, спочатку прибирають опалубку, тоді, при потребі, обробляють бетонну поверхню шліфувальною машиною. Від невеликих нерівностей позбавляються, заливаючи спеціальну суміш, яка самостійно вирівнюється. Коли поверхня вирівняна і повністю готова, встановлюють дерев’яні накладки. Колір сходинок зазвичай підбирають в тон підлоги. Різні породи деревини мають відмінності не тільки у кольорі та фактурі, а й у характеристиках, тому дерев’яні сходинки на сходи в будинку потрібно вибирати продумано. Правильний вибір матеріалу – одна із запорук тривалого терміну експлуатації дерев’яних елементів.
Яка деревина є оптимальною для обшивки бетонних сходів, а яку використовувати не варто?
В ролі облицювального матеріалу доцільно застосовувати такі породи:
- Дуб. Йому притаманна найбільша надійність. Плитки із нього тверді, а отже, мало піддаються стиранню. Також вони мають високу стійкість до впливу вологи, гниття та плісняви. Поєднання цих особливостей забезпечує тривалий термін служби. Щодо естетичних рис, благородні відтінки та характерний малюнок дубового зрізу надають інтер’єру справді розкішного вигляду.
- Ясен. За практичними властивостями він мало поступається дубу, а в плані стійкості до ударів навіть переважає. Вартість матеріалу нижча, так що обшивка сходів ним – вигідна альтернатива дубовим накладкам. Тим паче, що малюнок і відтінки досить привабливі.
- Бук. Цей вид деревини міцний і стійкий, а у пропареному стані – простий в обробці. Букова деревина з часом міняє колір від світло-коричневого до червонувато-коричневого, і набуває багатого текстурного малюнку.
З обережністю використовують модрину. Її деревина тверда і стійка, однак ці риси матеріал отримує після тривалого часу зберігання на складі. Чим довше пиломатеріали зберігаються, тим вищою стає твердість. Свіжозрубане дерево ж м’яке й тому не придатне для облицювання конструкції бетонних сходів.
Якщо потрібно, щоб сходинки прослужили довго, розумно відмовитися від вибору сосни та берези. Сосна − це найдоступніша за вартістю порода, яка легко піддається обробці. Але поряд із цим соснові дошки швидко стираються, не можуть витримувати високі навантаження. Є високий ризик розсихання, появи тріщин і сколів на поверхні. Малюнок часто включає сліди сучків, тому вдало вписується далеко не в усі інтер’єри. Береза, попри красивий екстер’єр, має значні мінуси – схильність до розтріскування під впливом вологи, і, за відсутності посиленої обробки – до розвитку гнилісних процесів.