Перейти к основному содержанию

Що вибрати для лежачого хворого - приватний пансіонат чи доглядальницю?

Пансионат для больных Альцгеймера

Хворі літні люди потребують цілодобової допомоги та уваги. А їхні близькі, найчастіше, змушені поєднувати роботу, сімейне життя та допомогу своїм хворим близьким, буквально розриваючись між ними. Ситуація може ускладнитися і тією обставиною, що людина змушена багато часу віддавати роботі, або в неї ростуть малолітні діти, яким теж потрібна увага. Як забезпечити своєму улюбленому дідові належний догляд? Як допомогти своїй самотній бабусі, яка до всього іншого має проблеми з психікою? Є три варіанти вирішення проблеми:

  • державний інтернат (так званий будинок для людей похилого віку);
  • приватна доглядальниця;
  • приватний пансіонат.

Більшість родичів перший варіант відкидають відразу ж: державні будинки для літніх людей користуються в Україні поганою славою, причому, не безпідставно. Залишаються два способи допомоги старим родичам – доглядальниця та приватний пансіонат, такий як Промінь Життя https://promin-zhittya.km.ua/doglyad-za-litnimy-lezhachymy-hvorymy/. Поговоримо про кожнен з них, але для початку розглянемо особливості догляду людей похилого віку.

Особливості догляду за людьми похилого віку

Догляд за людьми у літньому віці має свої особливості:

  1. Такі пацієнти найчастіше мають цілий букет хронічних захворювань, які серйозно ускладнюють догляд за ними.
  2. Багато хронічних і навіть гострих захворювань тривалий час протікають або взагалі безсимптомно, або зі слабкими симптомами, а згодом відразу дають серйозні ускладнення. Наприклад, виразкова хвороба шлунка довгий час ніяк не проявляє себе, а потім одразу проявляється таким грізним ускладненням, як шлункова кровотеча.
  3. Пацієнти у віці часто не можуть самостійно оцінити свій стан, не бачать межі між віковими причинами легкого нездужання і ознаками серйозного захворювання, що насувається.
    Визначення точного діагнозу часто ускладнюється супутніми захворюваннями, що дають змащену картину ознак хвороби.
  4. За рахунок погіршення всмоктування лікарських препаратів їхній лікувальний ефект значно знижується. Уповільнення роботи нирок та печінки додає проблем, оскільки різні компоненти препаратів виводяться набагато повільніше, ніж у молодих, вони накопичуються в організмі та провокують різні побічні ефекти.
  5. Терміни реабілітації вікових пацієнтів значно довші, ніж хворих середнього віку.
    Швидкість обмінних процесів в організмі пацієнтів похилого віку також значно знижується, тому необхідно приділяти особливу увагу організації їх правильного харчування: зменшення калорійності, перевага багатим клітковиною продуктам харчування, інші обмеження.
  6. Літні люди часто страждають на нетримання сечі, у важких випадках до цього додається і мимовільна дефекація. У такій ситуації потрібна ретельна гігієна тіла, регулярна заміна памперсів. Попрілості та подразнення шкіри неприпустимі, вони згодом можуть стати причиною тяжких ускладнень.
  7. Догляд за літнім і особливо лежачим хворим вимагає постійної присутності та догляду. Важливо регулярно проводити дихальну гімнастику, стежити за станом шкірних покривів, у жодному разі не допускати пролежнів, які значно погіршують і без того тяжкий стан старця.

Важливо завжди пам'ятати, що людина похилого віку, навіть якщо вона не має серйозного захворювання, досить слабка. Часто їй вже важко самостійно прийняти душ, виправити свої природні потреби, не кажучи вже про те, щоб приготувати собі обід або принести з крамниці літр молока.

А якщо до цієї старечої немочі додаються серйозні хронічні захворювання, особливо якщо людина прикута до ліжка – додаються постійні процедури, прийом лікарських препаратів, постійна потреба у перевертанні хворого, все це дуже важко психологічно. 

Доглядальниця на дім

Доглядальниця може приходити на певний час або з проживанням. У першому випадку вона перебуватиме з вашим літнім родичем частину дня, наприклад, поки ви на роботі, у другому - мається на увазі, що вона постійно перебуватиме з ним поруч: зазвичай в окремій кімнаті або квартирі.

Чим займається патронажна сестра, найнята для хворої людини

Якщо ваш родич хворий, то бажано запросити в якості доглядальниці жінку, яка має медичну освіту, яка, у разі необхідності, зможе надати йому екстрену медичну допомога. Зазвичай до обов'язків доглядальниць входять такі дії:

  • допомога у купанні літнього пацієнта;
  • зміна його постільної білизни, перевдягання хворого;
  • допомога у прийнятті їжі, за необхідності – годування пацієнта;
  • контроль за прийомом ліків та проведення всіх необхідних процедур (перев'язок, уколів);
  • профілактика появи пролежнів;
  • заняття лікувальною фізкультурою;
  • контроль за всіма життєво важливими показниками (вимір тиску, температури, рівня цукру в крові);
    допомога у проведенні дозвілля пацієнта (читання йому книг, допомога у перегляді телепередач, спілкування).

Якщо вам пощастить, і ви знайдете грамотну і сумлінну доглядальницю, ваш родич буде не просто завжди чистий, нагодований і доглянутий, він відчуватиме фізичний, і, головне, емоційний добробут.

Чому навіть ходячим літнім людям потрібна допомога?

Найчастіше доглядальниць наймають для лежачих хворих, але такий підхід часто невірний за своєю суттю. Люди похилого віку можуть зберегти ясний розум, але втратити навичку самообслуговування, у нього просто може не бути сил. Чим раніше у нього з'явиться доглядальниця, тим менше у нього буде ризик випадкової травми, розвитку будь-якого хронічного захворювання та просто депресії. Особливо це важливо, якщо ви не можете відвідувати свого літнього родича регулярно і якнайчастіше.

У цьому випадку до обов'язків доглядальниці не включаються багато функцій, обов'язкових для догляду за лежачим хворим (наприклад, санітарно-гігієнічні процедури), тому платити такій помічниці вам доведеться менше. Зазвичай для таких пацієнтів доглядальниці потрібно, щоб:

  • покращувати дозвілля та самотність старого родича;
  • допомагати йому з приготуванням їжі, прибиранням квартири;
  • за необхідності надавати йому психологічну допомогу;
  • стимулювати його фізичну активність
  • супроводжувати пацієнта на прогулянку.

Отже, найчастіше доглядальниць наймають для пацієнтів:

  • мають хронічні чи дегенеративні захворювання;
  • прикутих до ліжка;
  • мають інвалідність;
  • потребують щоденних процедур та ін'єкцій;
  • яким потрібний регулярний контроль за життєво важливими функціями організму;
  • які мають порушення пам'яті;
  • тим, хто потребує паліативної допомоги. 

Переваги

Відомо, що поєднання кваліфікованого догляду та проживання в домашніх умовах сприятливо впливає на самопочуття літньої людини та покращує її якість життя. З одного боку – рідні стіни, з іншого – привітна помічниця, яка вчасно виміряє тиск, нагадає про прийом ліків, допоможе з обідом, підтримає під час прогулянки.

Непогано впливає на самопочуття літньої людини доглядальниця найнята для догляду за нею у стаціонарі. Одна справа - медсестра, яка вчасно зробить укол і дасть таблеточку і зовсім інша - знайома доглядальниця, що постійно знаходиться поруч, яка поправить подушку, почитає книгу, поговорить по душах, вчасно помітить, якщо щось пішло не так і покличе лікаря. Та й після виписки зі стаціонару, найчастіше, без доглядальниці не обійтися.

Переваги, які отримує сім'я, яка найняла доглядальницю для догляду за своїм старим родичем:

  • Доглядальниця не призначає лікарських препаратів і не може змінити призначене лікарем лікування. Але вона суворо виконуватиме все запропоноване лікування і не пропустить прийом ліків або виконання процедур.
  • Можливе запрошення доглядальниці на певний, заздалегідь обумовлений час, з умовою, що решту часу члени сім'ї самі доглядають хворого. І тут сім'я економить значні кошти.
    Не потрібно наймати процедурну медсестру, доглядальниця самостійно робитиме уколи, масаж та інші, призначені лікарем маніпуляції.
  • Сім'я пацієнта має постійний доступ до родича.

Недоліки

Одна з найпоширеніших проблем – зміна способу життя сім'ї, постійна присутність сторонньої людини. Не всі відчувають у цьому випадку особливий комфорт.

Інші недоліки:

  • Усі домочадці розуміють, що їхній літній родич важко хворий і може будь-якої миті померти. Але, у разі його смерті, багато хто починає звинувачувати доглядальницю за те, що «недогляділа» і себе за те, що довірили догляд за близьким родичем сторонній людині. Звичайно, бувають випадки, коли пацієнти вмирають через недбалість доглядальниць, але частіше, все-таки, доглядальниці прикрашають останні тижні та дні своїх підопічних, роблячи їх максимально комфортними.
  • Жорстоке поводження помічниці з пацієнтом. Так, буває таке. Але іноді старі пацієнти самі бувають примхливими та вибагливими, а їх скарги на доглядальницю сильно перебільшеними. Бувають випадки, коли люди похилого віку роблять це зі шкідливості, мстивості (і таке трапляється), частіше – тому що просто сумують за дітьми та онуками, вимагають їх постійної уваги.
  • Бувають випадки, коли запрошена доглядальниця «нечиста на руку» або нехтує своїми обов'язками, при першій підозрі з такою краще розлучитися.
  • Доглядальниця може захворіти, або не вийти на роботу за іншими обставинами, у цьому випадку вам доведеться терміново шукати якийсь вихід.

Приватний пансіонат

Другим найпоширенішим варіантом є приватний пансіонат. У цьому випадку витрати будуть чималі. Оплата пансіонату за рахунок пенсії похилого віку – не вихід, цієї пенсії явно не вистачить. Часто питання з оплатою вирішується за рахунок додаткових доходів, наприклад, від оренди житлового приміщення, в якому проживав ваш старий родич.

Так, утримання літньої людини в приватному пансіонаті вимагає досить великих грошових вкладень. З іншого боку – ви будете спокійні за свого родича, впевнені, що його доглядають прекрасні фахівці.

Переваги

Переваг оформлення хворого похилого віку в приватний пансіонат очевидні. Це:

  • цілодобовий кваліфікований догляд та нагляд за людиною похилого віку;
  • всі умови для перебування в пансіонаті осіб з обмеженими можливостями (каталки, інвалідні крісла, відсутність порогів, спеціальні меблі);
  • обладнані місця для проведення цікавого дозвілля;
  • ввічливий персонал;
  • оплата лише за договором;
  • жодних додаткових премій та винагород.

Недоліки

Є й мінуси:

  • ви не зможете відвідувати свого родича, коли вам заманеться - тільки в суворо обумовлений час;
  • не завжди пансіонат розташовується близько від будинку, іноді доводиться до нього добиратися;
  • нерідко люди похилого віку погано переносять розлуку з родичами, впадають у депресію, починають вередувати;
  • ускладнений контроль за обслуговуючим персоналом.

Висновок

Ризик нарватися на доглядальницю або погане обслуговування в приватному пансіонаті є завжди. Саме тому фахівці радять не хапатися за перший варіант, що трапився, а уважніше перевірити – хто доглядатиме за вашим родичем. Прекрасно, якщо ви почуєте відгуки про те, як доглядають людей похилого віку в тому чи іншому місці, причому, бажано, щоб ці відгуки звучали від реальних людей, яких ви знаєте особисто, або ваші знайомі.

Розглядаючи варіанти турботи про вашого старого родича, звертайте увагу на кілька факторів, а не лише на красиву картинку в інтернеті. І, звичайно, бажано взяти до уваги бажання самого родича – де б і з ким він хотів би жити. У будь-якому випадку краще вчинити відповідно до відомої приказки, яка пропонує спочатку сім разів відміряти, а потім уже різати.