Як вибрати адвоката? Рекомендації щодо вибору адвоката
Як вибрати адвоката? Відповідь проста: виберіть того фахівця, який Вам не обіцяє виграти справу на 100%. Напевно, це найперша порада, яку можна дати, бо адвокатська етика не дозволяє адвокату обіцяти результат. Обіцяє результат – порушує адвокатську етику.
Якщо першу пораду ви засвоїли, то ось ще одна річ яку варто запам'ятати — досвідчений адвокат не працює «за результат», «за відсоток» і тим більше безкоштовно. Такого не буває, різниця між роботою та хобі в тому, що за роботу Ви хочете грошей. Коли ви востаннє працювали безкоштовно? Ймовірно ніколи. Досвідченому фахівцю займатися справою безплатно немає сенсу.
Рекомендація до вибору юриста це, на жаль, не рекомендація щодо купівлі телевізора, тому що праця юриста інтелектуальна і важко оцінити його роботу, іноді здається, що юрист нічого не робить, але це не так.
Якщо йдеться про вибір адвоката, то треба засвоїти п'ять важливих факторів:
- Адвокат – член адвокатської палати, має посвідчення адвоката. Якщо юрист не має статусу адвоката, то він не адвокат. Адвокат – це завжди юрист, а юрист не завжди адвокат. Адвокат Кременчуг може працювати у своєму адвокатському кабінеті, колегії адвокатів, бюро або спеціальній юридичній консультації (що дуже рідко). Іншого не дано.
- Договір з адвокатом зазвичай (90%) випадків підписується на пряму з конкретним адвокатом та засвідчується адвокатською печаткою. Адвокат не може працювати у комерційній організації.
- Адвокат зазвичай займається чи цивільними, чи кримінальними справами. Рідше лише адміністративними. Тому дуже рідко адвокат займається всім одразу, бо на все йому просто не вистачить часу. Адвокат Володимир Остахов, як приклад, є фахівцем у галузі цивільного права. Основна спеціалізація – це дуже важливо. Розрізнити адвоката цивільного від кримінального складно, але можна, цивільний адвокат насамперед цікавиться документарною стороною справи, а кримінальний приділяє багато уваги стосункам сторін та свідченням свідків. До цивільної спеціалізації входить і економічне право та договірне, спадкове, сімейне, житлове, земельне та безліч інших законів. Кримінальне право регулюється кримінальним кодеком, кримінально-процесуальним кодексом, кримінально-виконавчим кодексом. Тобто кримінальне право це досить невелика частина права і, на жаль, має обвинувальний характер і в більшості випадків справа закінчується обвинувальним вироком (приблизно в 75% і більше), завдання кримінального адвоката знизити наслідки для клієнта, полегшити покарання (заміна на штраф, умовне покарання та т.п.)
- Адвокат це не чарівник, він не може вирішити справу, яку практично не можна розв'язати. Якщо Вам кажуть ні на платній консультації, краще зупинитися.
- Зазвичай адвокати не мають посередників, не мають менеджера на телефоні. Адвокат завжди приймає віч-на-віч, без посередника. Саме та людина, яка приймала Вас, повинна вести справу, а не інша особа.
Якого адвоката вибрати?
Якщо ви не зрозуміли, якого адвоката вибрати, то можна точно сказати, як вибирати не потрібно. Часто клієнти використовують абсолютно недоречні підходи та намагаються вибрати за такими принципами:
- Клієнт шукає безкоштовного фахівця і найсмішніше, що він його знаходить, але виходить, що послуги зовсім не безкоштовні і платити доведеться, і добре, і не адвокату, і не дуже зрозуміло кому.
- Клієнт створює «аукціон». Він обдзвонює адвокатів і запитує, скільки коштують його послуги і вибирає найдешевшого. Вибір за ціною досить неправильний підхід, не варто так робити. Іноді доходить до смішного і коли поруч сидять кілька адвокатів, то періодично одна й та сама людина з одним і тим же питанням дзвонить кожному по черзі та кожному обіцяє прийти до нього і передзвонити.
- Проблему намагаються вирішити безкоштовно через інтернет або по телефону, зазвичай без очної консультації сказати, що без огляду документів і бесіди неможливо. Віддалено вибирати адвоката або навіть просити його щось зробити (ознайомитися зі справою в суді, наприклад) марно, ніхто не піде займатися вашою справою без договору і безкоштовно.
- Клієнт думає, що він завжди правий. Якщо ви довіритеся адвокату то забудьте про це твердження, адвокат самостійний у своєму судженні і йому має бути не істотна ваша думка, тому що адвокат він, не ви, тому краще утриматися від порад.
- Деякі клієнти дотримуються позиції у спілкуванні з адвокатом, особливо молодшим, що вони знають все краще за адвоката і їм все відомо з «форумів», «друзів», колег, колишніх слідчих, працівників судів, а до фахівця вони вже йдуть зі 100 % упевненістю у своїх справах. Це дурний підхід, який просто ставить під сумнів компетенцію адвоката, якщо між вами та адвокатом немає довіри, не варто з ним працювати.
- Не намагайтеся доводити адвокату свою точку зору, якщо вам потрібен фахівець, то ви сумніваєтеся у своїй справі.
- Пошук юриста, який стверджує, що у нього є «вихід» на суд і він усе «вирішить», потрібно лише «дати на лапу». Зазвичай це або обман, або злочин і ніхто нічого не вирішить, особливо, якщо справа має очевидний і однозначний характер.
Якщо йдеться про адвоката у цивільній справі, то вибираючи важливо орієнтуватися на того фахівця, який одразу запитує Вас які документи у Вас є по суті або називає документи (обставини) які мають бути в даній категорії суперечок або який одразу малює картину спору (начебто за вас).
Як вибрати хорошого юриста, ви тепер знаєте. Залишилось обрати свого.